Leonard Bernstein: MASS

Legendární scénická MŠE (MASS) Leonarda Bernsteina vznikla na objednávku Jacqueline Kennedyové pro otevření Kennedyho kulturního centra ve Washingtonu (Center for the Performing Arts).
Radikální, osobitá, výlučná a provokativní skladba, bravurně se pohybující na pomezí klasiky, rocku, jazzu a muzikálu při svém prvním uvedení v roce 1971 vzbudila velké emoce. Přesněji řečeno, šokovala. Pobouření tehdy vyvolala především scéna kněze tančícího na oltáři, považovaná při vizualizaci až za svatokrádežnou.

Dílo je vyhrocenou geniální výpovědí o době, o jejích duchovních a sociálních vzpourách, proměnách a napětích i o osobním vyrovnávání skladatele s náboženskými tradicemi.

Od té doby bylo na světě realizováno pouze několik provedení, většinou jen jako koncertní verze. Nové české nastudování s Vojtěchem Dykem v hlavní roli Celebranta jsme premiérovali v roce 2016 při příležitosti 45. výročí jejího vzniku. Proběhlo celkem 10 samostatných představení a 1 uvedení na MOF Smetanova Litomyšl. Všechna byla plně vyprodaná. Na Smetanovu Litomyšl byly vstupenky vyprodané během několika hodin od spuštění předprodeje. Představení sklízí obrovské úspěchy i v zahraničí. Někdejší spolupracovník Leonarda Bernsteina a ředitel Leonard Bernstein Office označuje toto české zpracování za nejlepší, které kdy viděl. O premiéře v roce 2016 psal celosvětový newsletter Leonarda Bernsteina.

V roce 2018 toto unikátní představení znovu vstupuje na pódia v Brně, Praze a mezinárodním hudebním festivalu Colours of Ostrava. V jednání jsou vystoupení v zahraničí.

Více na bernsteinmass.cz 

Leonard Bernstein: MASS

Máte zájem o spolupráci?

Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoli dotazem, či prosbou. Zařídíme, vymyslíme, zorganizujeme. Už teď se těšíme na společné projekty. 

  1. *
  2. *
  3. *